Okna - jak vybírat

Okna prosvětlují naše místnosti. Okna mají izolační vlastnosti a zamezují úniku tepla z budovy. Okna slouží k větrání a přirozenému kontaktu s venkovním okolím.
 
 
 
 

Jaké jsou druhy markýz?

 

Druhy oken

  • okna celistvá – obdelníkový nebo čvercový tvar s jedním souvislým sklem
  • dělená – okno je rozdělené na dvě části (okenní tabule)
  • sdružená okna – mají dvě nebo více otvorů s mezilehlými sloupky a stojkami
  • střešní okna – určené do podkrovních místností
  • okna plastová – dnes velice moderní a rozšířené
  • okna hliníková (kovová) – mají dlouhou životnost
  • okna dřevěná
  • špaletová okna
 
 

Proč si pořídit nová okna?

Ušetříte za energii na vytápění. Je prokázáno měřením termokamerou, že okny může utíkat přes 30% tepelné energie . V zásadě platí, že čím starší okna máte, tím méně izolují a těsní a Vy přicházíte o teplo. V běžném třípokojovém bytě lze s novými okny ušetřit tisíce ročně. Investice do nových oken mají při dnešních cenách energií návratnost okolo pěti let.
 
 

Jak správně okna vybírat? Dřevěná, plastová nebo jiná?

Na začátku by si měl každý ujasnit, co od nových oken očekává, jaké má estetické nároky i finanční možnosti. Na otázku zda-li zvolit raději dřevěná okna či plastová neexistuje jednoznačná odpověď. Vše záleží na Vašich individuálních požadavcích. Trh s okny se dnes vyvíjí velice rychle a každý rok je znát. Výrobci se mezi sebou vzájemně předhánějí a snaží se získat každého zákazníka. Každou chvíli přijdou s nějakou novinkou či mimořádnou akční nabídkou. Lze říct, že dnes nejrozšířenější okna jsou plastová a dřevěná .

Někteří nedají dopustit na přírodní materiál a jsou zastánci dřevěných oken, která jsou přijemná na pohled i na dotek. Dřevo je snadno obnovitelné, má dobré izolační vlastnosti a dobře vyrobená okna ze smrkového dřeva vydrží několik generací. Nevýhodou je jejich nutná údržba. Čas od času je třeba je natřít.

Jiní naopak dávají přednost plastovým oknům, které jsou bezúdržbové a většinou včetně žaluzií . Nemusíte se o ně víceméně vůbec starat. Plastová okna také nabízí větší komfort v různých možnostech polohování včetně mikroventilace. Nevýhodou plastových oken je že vlivem slunečního záření může nekvalitní plast měnit své vlastnosti a barvu. Také velká a široká plastová okna nevydrží dlouhodobou zátěž a pokud okno bude dlouho zůstávat otevřené v 90 stupňové poloze, tak se může časem díky své váze vyvěsit.

 
 

Několik obrázků oken pro inspiraci

 
 
 
 
 
 

Můžeme doporučit

Technorol se specializuje na stínící techniku a to zejména na markýzy a rolety, které nabízí v mnoha provedeních.