Žaluzie

Žaluzie jsou dnes moderním a praktickým doplňkem, který nás chrání před sluncem, světlem či nechtěnými zraky lidí. Žaluzie se běžně používají v bytech, domech a kancelářích.
 
 

 
 
 

Žaluzie – základní informace

Žaluzie je soustava pohyblivých horizontálních nebo vertikálních lamel, které slouží k zakrývání a ochraně interiéru před sluncem, světlem, deštěm či větrem. Žaluzie také chrání naše soukromí. Žaluzie se vyrábí z mnoha materiálu například, hliníku, plastu, látky, dřeva, bambusu i jiných. Jednotlivé lamely jsou propojeny lankem díky, kterému je možné žaluzie vytahovat a otáčet dle potřeby. Lze tak regulovat intenzitu průchodu světla, vzduchu apod. Žaluzie se nejvíce využívají k zakrývání oken, průduchů klimatizace nebo chladičů a regulaci průchodu světla nebo vzduchu.
 
 

Jaké známe druhy žaluzií?

 • meziokenní (lamely jsou umístěny uvnitř okna mezi skly) – běžně používané v bytech, domech i kancelářích
  předokenní (umisují se před okna a slouží i jako ochrana proti větru, dešti)
  interierové – žaluzie určené do interiérů
  interierové s čelním vývodem
 • vertikální žaluzie
  • plastové – žaluzie vyrobené z plastu, jsou lehké, odolné a snáze se udržují
   látkové – žaluzie vyrobené z textilu, mnoho barevných motivů a kombinací a horší údržba
   dřevěné – žaluzie vyrobené ze dřeva, přírodní materiál, odolný proti větru a nechtěnému pohybu
 • domykavé
 • nedomykavé
 
 

Jak udržovat žaluzie?

Na žaluzie často sedá prach a je třeba je čistit a udržovat. Výhodu mají žaluzie meziokenní, které nevyžadují tak časté oprašování a čištění. Žaluzie je možné čistit mnoha způsoby. Některé vysavače mají speciální nástavce vhodné pro čištění a odsávání prachu ze žaluzií. Další možností je použít prachovku, která však prach neodstraní dokonale a vezme jen čerstvé nečistoty nikoli zapuštěnou špínu. Asi nejefektivnější je použít mokrou houbičku nebo hadřík a jednotlivé lamely po jedné postupně otřít. Žaluzie je lépe oprašovat častěji než se špína zažere. Na údržbu jsou nejvhodnější plastové a hliníkové žaluzie.
 
 

Podle čeho vybírat žaluzie a jak se rozhodnout?

U žaluzií do oken nemusí být cena vždy hlavním kritériem. Na našem trhu je spousty výrobců, prodejců a dealerů žaluzií a kvalita jejich výrobků je různá. To nejlevnější nemusí být vždy to nejlepší. Při výběru žaluzií do interiéru se zaměřte na materiál, který by měl být vždy certifikovaný a zdravotně nezávadný a měl by dosahovat určité kvality, tak aby se Vám vlivem výkyvů celoročních teplot žaluzie nepokroutily. Vybírejte materiál, také s ohledem na čistění, tak aby jste měly snadnou údržbu. Před nákupem se informujte na záruku výrobku a montáže, běžný i pozáruční servis a dostupnost náhradních dílů. Před závaznou objednávkou si vyžádejte přesnou cenovou kalkulaci včetně montáže a dopravy.
 
 

Kde pořídit kvalitní žaluzie?

Porovnejte si nabídky od několika firem a zjistěte si z jejich internetových stránek reference, obchodní a dodací podmínky, používané materiály a zda-li se jedná o žaluzie vlastní výroby či pouze o žaluzie přeprodávané. Rychlejší servis a vyřizování reklamací mívají firmy s vlastní výrobou žaluzií a s dostatkem náhradních dílů. Určitě si prohlédněte nabídku firmy Technorol - žaluzie vyrábí, prodává a montuje, nabízí výběr z mnoha materiálů i barev a poskytuje záruční i pozáruční servis.
 
 

Prohlédněte si několik fotek pro inspiraci

Níže uvádíme několik fotek interiérů vybavených okny s žaluziemi pro inspiraci.
 
 
 
 
 
 

Můžeme doporučit

Technorol se specializuje na stínící techniku a to zejména na markýzy a rolety, které nabízí v mnoha provedeních.